Daniel Hagari, portparol izraelske vojske izjavio je danas da se borbe sa palestinskim snagama trenutno vode u šest gradova na granici Pojasa Gaze, navodeći da su borbe u toku u Beri, Kfar Azi, Nirimi i Alumimu.
Hagari je na brifingu za novinare rekao da se tokom protekle noći “oko 70 terorista infiltriralo u Beri, ali da je većina njih je ubijena u borbi sa izraelskim snagama, dok se preostali i dalje kriju u kućama u tom kibucu”, prenosi Tajms of Izrael.
Napadi Hamasa odnijeli su stotine života u najvećoj eskalaciji sukoba između Izraela i Palestinaca posljednjih decenija. Spasioci su pronašli više od 260 tijela na mjestu održavanja muzičkog festivala na jugu Izraela koje su napali pripadnici Hamasa u subotu. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je osvetu.
Bajden: Dodatna američka pomoć je na putu za Izrael
Dodatna američka pomoć je na putu ka Izraelu, poručio je predsjednik SAD DŽozef Bajden premijeru Izraela Benjaminu Netanjahuu tokom njihovog razgovora.
“Predsjednik Bajden je obavijestio premijera o intenzivnom diplomatskom angažmanu koji su SAD preduzele u posljednja 24 sata u podršci Izraelu. Predsednik je takođe prenio da je dodatna pomoć izraelskim odbrambenim snagama sada na putu ka Izraelu i da će je biti još u narednim danima”, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Dodaje se da je Bajden ponovo izrazio saosećanje sa nestalima, ranjenima i ubijenima i razgovarao o nastojanjima da se obezbijedi da nijedan drugi rival Izraela ne iskoristi situaciju.
Ubijeno 12 Tajlanđana i četiri Amerikanca
Live footage from my window! #Gaza pic.twitter.com/pdx8m3SGpa
— Muhammad Smiry ???????? (@MuhammadSmiry) October 9, 2023
Ministarstvo spoljnih poslova Tajlanda danas je saopštilo da je 12 državljana te zemlje ubijeno od izbijanja novog talasa sukoba u Izraelu u subotu, 11 ih je oteto, a osmoro ranjeno.
U međuvremenu je portparol američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost saopštio da je nekoliko američkih državljana među žrtvama.
Šta je Pojas Gaze?
Pojas Gaze, poprište novog rata sa Izraelom, palestinska je enklava u rukama islamističkog pokreta Hamasa koja se decenijama teško nosi sa nasiljem i siromaštvom.
Na sjeveru i istoku graniči se sa Izraelom, na zapadu mu je Sredozemno more, a na jugu Еgipat.
To je skučena teritorija od 360 kvadratnih kilometara, 41 kilometar dug i širok od šest do 12 kilometara.
U Pojasu Gaze živi dva miliona Palestinaca, odnosno oko 6.000 stanovnika po kvadratnom kilometru, što predstavlja jednu o teritorija sa najvećom gustinom naseljenosti na svijetu.
Zahvaljujući nalazištu Tel es-Sakan, otkrivenom 1998. godine, arheolozi su potvrdili da je utvrđeni kanaanski grad bio kontinuirano naseljen od 3.200 do 2.000 pre nove ere u sadašnjem Pojasu Gaze.
Nakon toga, Gaza je bila pod asirskom, vavilonskom, rimskom, arapskom i hrišćanskom dominacijom.
U 20. vijeku Gaza je došla pod egipatsku upravu 1948. godine, ubrzo nakon proglašenja Države Izrael, piše Jutarnji. Teritoriju je zatim okupirao Izrael nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine.
Izrael se 12. septembra 2005. jednostrano povukao iz Pojasa Gaze, gdje dvije godine kasnije na vlast dolazi Hamas, islamistički pokret koji Izrael i mnoge zapadne zemlje smatraju terorističkom organizacijom.
U junu 2006. Izrael je uveo kopnenu, vazdušnu i pomorsku blokadu enklave nakon otmice izraelskog vojnika koji je oslobođen 2011. godine.
Jevrejska država je pojačala blokadu u junu 2007. kada je Hamas iz Gaze protjerao palestinsku vlast Mahmuda Abasa.
Jedini izlaz iz Gaze koji nije pod izraelskom kontrolom je granični prelaz Rafah s Еgiptom.
Lišen prirodnih resursa, Pojas Gaze pati od hronične nestašice vode i goriva. Nezaposlenost pogađa polovinu stanovništva.
Više od dvije trećine stanovništva ovisi o humanitarnoj pomoći. Isti udio živi ispod granice siromaštva.
Od 2008. do 2021. godine izraelska vojska četiri je puta napadala Gazu kako bi zaustavila Hamasove napade na Izrael, uništila mu infrastrukturu koja se koristila za te napade i ubila mu vođe.
Novi rat izbio je u subotu nakon masovnog, iznenadnog Hamasova napada na Izrael, piše Telegraf.