Prema nekim informacijama, Ukrajinci su počeli da raspoređuju svoje snage na granici sa Moldavijom.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je Putinov prvi cilj da zauzme međunarodni aerodrom u Kišinjevu.
Moldavski premijer Dorin Rečan se nadovezao na njegove reči i nije demantovao Zelenskog.
BREAKING:
Ukraine has started deploying troops near the border with Moldova.
Via @sentdefender pic.twitter.com/iHXsrf20Wm
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 21, 2023
Već sam nekoliko puta rekao da postoji nekoliko scenarija za destabilizaciju Moldavije, a ono što je Zelenski rekao je samo jedan od njih. Moldavija je spremna za sve izazove – rekao je Rečan.
Ove informacije su stigle u vreme kada je objavljeno da je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak poništio dekret iz 2012. kojim je delimično podržan suverenitet Moldavije u rešavanju budućnosti Pridnjestrovlja.
Radi se o separatističkom regionu koji se graniči sa Ukrajinom, gde Rusija drži trupe.
Uredba, koja je uključivala moldavsku komponentu, ocrtala je spoljnu politiku Rusije pre 11 godina koja je podrazumevala bliže odnose Moskve sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Državama.
🇷🇺❌📄🇲🇩Putin,revoked the 7 May Decree of 2012 no. 605 which affirmed Russia's commitment to “find a solution to the Transnistrian conflict that would respect the territorial integrity and neutrality of the Republic of Moldova in setting up a special status for Transnistria”. pic.twitter.com/qf19UKyrKJ
— AZ 🛰🌏🌍🌎 (@AZgeopolitics) February 22, 2023
Naredba o poništavanju dokumenta iz 2012. objavljena je na sajtu Kremlja i kaže da je odluka doneta da bi se „osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi sa dubokim promenama koje se dešavaju u međunarodnim odnosima“.
To je deo niza antizapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.
Moldavski predsednik zajedničke kontrolne komisije u zoni bezbednosti oko Pridnjestrovlja Aleksandru Flenčea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.
– Ukaz je politički dokument koji sprovodi koncept ruske spoljne politike. Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naših zemalja – rekao je Flenčea za Publika-TV.
Kremlj je rekao da su odnosi Rusije sa Moldavijom, koja je prošle nedelje dobila novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati da se pridruži EU, veoma zategnuti.
On je optužio Moldaviju da sledi antirusku agendu.
U sendviču između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih nacija u Evropi, od 2020. vodi predsednica Maja Sandu uz snažnu podršku SAD i Evropske unije. Američki predsednik Džo Bajden sastao se sa njom u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju podršku.
Dekret iz 2012. obavezuje Rusiju da traži način za rešavanje separatističkog pitanja „na osnovu poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja“
Ruski govornici Pridnjestrovlja su se odvojili od Moldavije 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, iz straha da će se Moldavija spojiti sa Rumunijom, čiji jezik i kulturu u velikoj meri deli.
Kratki rat je suprotstavio novu nezavisnu Moldaviju separatistima 1992. Ali gotovo da nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, dok su ruski „mirotvorci“ još uvek bili raspoređeni na malom komadu zemlje, koji nema međunarodno priznanje.
Ministarstvo inostranih poslova Moldavije saopštilo je da će “pažljivo proučiti” dokument.
Nedavno je predsednica Sandu govorila o planovima Rusije da organizuje državni udar u zemlji, uključujući proteste opozicije i angažovanje učesnika na vojnoj obuci, kao i građana Ruske Federacije, Belorusije, Srbije i Crne Gore, da napadnu zgrade vlade i sruše vladu.
(Jutarnji list)
ZAPRATITE NAS I NA INSTAGRMU @SFERAMEDIJA