Sferamedija

Izaslanici iz SAD i EU kod Patrijarha srpskog

patrijarh_lacak_palmer_

 

Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije, zajedno sa preosvećenom gospodom episkopima: banjalučkim Jefremom, bačkim Irinejem i raško-prizrenskim Teodosijem, primio je 4. juna 2021. godine, u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu g. Miroslava Lajčaka, specijalog predstavnika Evropske unije za dijalog između Beograda i Prištine, i g. Metju Palmera, specijalnog izaslanika Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan.


U dugom i otvorenom razgovoru predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država su upoznali Svetejšeg Patrijarha i arhijereje sa aktivnostima koje preduzimaju radi nastavka dijaloga između predstavnika Beograda i Prištine. Istakli su i da se angažuju i na rešavanju problema na nižem, opštinskom nivou, kao što je pitanje vezano za status i imovinu manastira Visoki Dečani, za zahtev Prištine da se sa liste ugroženih spomenika kulture pod zaštitom Uneska uklone manastiri Pećka Patrijaršija, Visoki Dečani i Gračanica, kao i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, za pravo slobode kretanja, kao i druga pitanja od najvećeg značaja za svakodnevni život Srpske Pravoslavne Crkve i vijernog naroda na Kosovu i Metohiji.

patrijarh_lacak_palmer_sferamedija
Posebno su istakli da su drevni manastiri, kao što su Visoki Dečani, Gračanica i drugi, za njih živi organizmi, a ne samo spomenici kulture i da tako treba i da ostane.

Naglasili da oni ne nose nikakva gotova i unaprijed pripremljena rješenja ili pritiske, nego da razgovori koje vode sa Njegovom Svetošću i arhijerejima svjedoče da žele pošteno i pravedno rešenje.

Njegova Svetost Patrijarh g. Porfirije i episkopi su zahvalili predstavnicima Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država na angažovanju, koje može bitno da olakša težak život sveštenstva, monaštva i srpskog pravoslavnog naroda na Kosovu i Metohiji.

„Njihovu misiju, s obzirom na to da je zasnovana na dijalogu, doživljavamo kao jevanđelsku, jer kao hrišćani, svakog čovjeka vidimo kao brata, kao bližnjeg i stoga smo uvek spremni na dijalog. Za nas su Kosovo i Metohija, Republika Srpska i Crna Gora od životne važnosti“, poručio je Patrijarh i istakao da nije nepoznanica da Vladu u Prištini dijalog suštinski ne interesuje, što ubedljivo potvrđuju problemi manastira Visoki Dečani, zahtev upućen UNESKU i svakodnevne teškoće naše Crkve i naroda širom južne srpske pokrajine.

Najviši predstavnici Srpske Pravoslavne Crkve su podržali dijalog, ali ne pod uslovom da na bilo koji način ugrožava ili dovodi u pitanje interese Crkve, vjernog naroda i države Srbije.


Stav Srpske Pravoslavne Crkve je dobro poznat: radi se o nezakonitoj secesiji dela teritorije i ne postoji način da neko nametne takvo rešenje koje će prihvatiti nezakonitu secesiju.
Patrijarh Porfirije je rekao da kroz dijalog treba ići ka evropskom rješenju, koje je u duhu Evropske unije, gdje granice omekšavaju i postaju manje važne.
Srpski arhijereji su naglasili zabrinutost zbog odnosa prištinskih vlasti prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi koja dosledno poštuje tamošnje zakone: „Očekujemo da institucije poštuju Crkvu, da ne nasrću na naše ime, naš identitet, i porijeklo naših svetinja“, istakao je patrijarh Porfirije i naročito ukazao da Crkvu ne čine samo parohijski i manastirski hramovi, sveštenstvo i monaštvo, nego vjerni narod koji je prognan iz svojih kuća i koji ne vidi mogućnost da ostvari svoja imovinska prava ukoliko to ne može i širom kulturnog svijeta poznati manastir Visoki Dečani uprkos pravosnažnim presudama pravosudnih organa.

Kosovo i Metohija su za Srbe ono što je Jerusalim za Jevreje, a Pećka Patrijaršija za Srpsku Pravoslavnu Crkvu ono što je Vatikan za Katoličku Crkvu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *