Atopijski dermatitis je hronična recidivirajuća dermatoza koja se karakteriše hroničnim osjećajem svraba, crvenila i suvoće kože.
Uslovljena je genetskom predispozicijom, često se javlja zajedno sa alergijiskim rinitisima i astmom. Najčešće se prvi put javlja između 3. i 6. mjeseca života, odnosno kod polovine oboljelih se javlja u prvoj godini života.
dr SANJA UMIČEVIĆ ŠIPKA, specijalista dermatovenerologije
SM: Kako njegovati kožu beba i djece sa atopijskim dermatitisom?
dr Sanja: Kod atopijskog dermatitis (atopijski ekcem) postoje dvije faze :
- akutna faza kad je koža najsklonija crvenilu i iritaciji
- mirniji period između faza izbijanja simptoma
U svakodnevnoj njezi neophodno je pravilno pranje kože te redovna i obilna hidratacija koja održava kožu mekom i hidriranom te produžava peride između izbijanja simptoma
U akutnoj fazi bolesti, odnoso u fazama pogoršanja potrebna je adekvatna upotreba protuupalnih kremova I masti naravno pod kontrolom dermatologa, te dodatna neutralna njega.
SM: Dnevna rutina u njezi atopične kože?
dr Sanja: Kad dijete boluje od atopijskog dermatitisa, kod kupanja je potreban poseban oprez. Voda može povećati gubitak vlage pa je važno da kupanje ili tuširanje ne bude dugo i da voda ne bude pretopla. Koristite posebna sredstva za kupanje i tuširanje koja su predviđena za takvu kožu kako ne bi došlo do narušavanja ionako osjetljivog zaštitnog sloja kože.
Trajanje kupanja ograničite na 5 do 10 minuta u toploj vodi (oko 34-35 stepeni).
Osušenu kožu tretirajte emolijensom za tijelo.
Hidratacija
Kožu dobro isperite i nježnim tapkanjem,a ne trljanjem osušite te odmah nanesite hidratantni pripravak, prilagođen koži s atopijskim dermatitisom. Potražite proizvode bez mirisa koji sadrže dokazane aktivne sastojke poput: Likokalkona A: ekstrakt korijena sladića koji umiruje kožu, Ceramida: koji jačaju prirodnu barijeru kože,prirodnih ulja bogatih omega masnim kiselinama koja umiruju, hrane i štite nježnu i suhu kožu
Održavajte noktiće kratkima tako da se dijete ne može češati i oštetiti kožu. Kod jače izraženog svrbeža stavite pamučne rukavice na šake.
SM: Kako smiriti nadraženu kožu u akutnoj fazi bolesti?
dr Sanja: Srećom, postoje brojni načini koji mogu pomoći:
- masti i kremovi poput kortikosterida i imunomodulatora koji omogućavaju brzodjelujuće ublažavanje tegoba, ali se obično koriste prema uputama dermatologa.
- antihistaminici kako bi se smanjio svrab kože
- terapije vlažnim zamotavanjem
Bitno je naglasniti da neutralna njega na bazi preparata podrazumijeva da sadrže likokalkon A: ekstrakt korijena sladića koji smiruje upalu i umiruje iritaciju, dekandiol: snažni antioksidans koji djeluje protiv bakterija radi sprječavanja infekcije, mentoksipropandiol: derivat mentola koji hladi kožu, smiruje svrab pa vaše dijete ne osjeća toliku potrebu za češanjem čime se izbjegava dalje oštećenje.
SAVJETI ZA DJECU KOJA IMAJU ATOPIJSKI DERMATITIS
Odlazak na spavanje
Posteljina i djetetova odjeća za spavanje neka budu od laganih i prozračnih materijala (pamuk, svila)
Izbjegavajte plišane igračke u krevetu i uklonite stare dušeke kako biste smanjili kontakt s grinjama i kućnom prašinom.
Važno je prozračiti dječju sobu prije spavanje i držati dijete dalje od izvora topline, ako je moguće.
Boravak na otvorenom
Ne zaboravimo da hladan zrak i vjetar dodatatno isušuju kožu djece sklone eksemima, pogotovo ako je koža već u akutnoj fazi. Zato prije boravka dijeteta na otvorenom nemojte zaboraviti nanijeti hranjivu njegu koja će zaštititi kožu od vanjskih uticaja (Cold kremice).