Sferamedija

Ko su roditelji i djeca koja odlaze na koncert ovog dvojca? Da li su Džala Brat i Buba Koreli proizvod potrošačkog društva?

jadranka-beric

jadranka-drustvoPiše: Jadranka Berić, socilog

Da li su Džala Brat i Buba Koreli proizvod potrošačkog društva?

 

Naravno da jesu. Potrošačko društvo nameće  stil života koji živimo, postulat da postojiš samo ako trošiš.  Funkcioniše se, egzistira,  po principu sada i odmah sve želim. Današnju, savremenu kulturu nazivamo „inastant kulturom“.  Mladi su uvučeni u kult novca, moći, slave a da bi sve to dostigli neophodan je brz uspjeh, zarada, bez mnogo truda.

Medijski sadržaj, koji se plasira u javnost, baziran je na ličnostima koje su proizvod instant kulture  formirane na sistemu vrijednosti koji apsolutno degradira ljudsko dostojanstvo.

jala_brat_buba_corelli
Kao sociološki fenomen, Džala Brat i Buba Koreli, nisu slučaj samo naših prostora, već su generalno proizvod potrošačkog društva i instant kulture. Oni sa sobom nose popularizaciju agresije, nasilja, droge, prostitucije, alkohola i drugih vidova destruktivnog ponašanja. U spotovima koje prave sve sija, skupa odjeća, auta, vile, egzotične destinacije. Sve to veoma utiče na populaciju mladih koji se u najvećoj mjeri socijalizuju putem društvenih mreža i medija. Kada pored toga stavimo ekonomsko, kulturno i duhovno siromaštvo velikog broja omladine, vidimo razlog zašto ovaj žanr muzike ima sve više pristalica.

POTROŠAČKO DRUŠTVO

Potrošačko društvo je do dna srozalo značaj obrazovanja, poštenja, napornog rada i znanja.  Instant kultura urušila je i kvalitet muzike i tekstova. Riječi tekstova pomenutih muzičara, u najboljen slučaju ako ih i možemo razumjeti, su proste i izgovarane na izuzetno nerazgovjetan način. Traži se brza, divlja i jaka muzika koja „nosi“.

Znajući da svaki muzički ritam diktira određene pokrete tijela i određeno psihofizičko stanje ( primjera radi, ne može se osjetiti agresija dok slušate valcer)  možemo zaključiti zbog čega predstavnici ove muzike imaju ponašanje kakvo imaju.

Zašto igraju kako igraju,  imaju specifične pokrete tijela koji nisu karakteristični za umjetnički javni nastup. Incident na skorom nastupu u Nišu dokaz je agresije koju nosi taj žanr muzike. Tačnije,  psihofizičkog stanja koju prouzrokuje ova muzika njenim konzumentima.

Nadalje, zahvaljujući tehnologijama i umrežavanju (porobljavanju) društvenim mrežama pojedinac u svako vrijeme, htio on ili ne,  ima dostupne neograničene količine informacija.

Te informacije su u velikom postotku vezane za stil života ovog žanra muzike. Tako da smo bukvalno bombardovani agresijom, golotinjom, vulagranim izrazom medijskih ličnosti i životnim vrijednostima koje oni propagiraju.

jadranla-potrosacko-drustvoZa 13. avgust je bio zakazan koncert ovih „umjetnika“ u našoj Banjoj Luci. Međutim, javnost je odreagovala i drago mi je što mogu zaključiti da još ima nade da se izvučemo iz duboke društvene krize u kojoj se nalazimo.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *