Sferamedija

KOŠARE-PRIČA HEROJA ne smije da se zaboravi!

U Kaću je danas održan javni čas i tribina pod nazivom “Košare priče heroja”

Na tribini su govorili genralni, pukovnici, preživjeli vojnici a svoje učešće iz Republike Srpske uzeo je i narodni poslanik Nebojša Drinić.

Podsjećanja radi, bitka je počela noći između 9. i 10. aprila 1999. godine. To je vjerovatmo i najpoznatija borba u odbrani zemlje tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju.

Zvanično je završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije, na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama Kfora, povukla sa Košara. Poginulo je 108 vojnika branećeni državnu granicu od albanskih snaga tokom NATO agresije 1999. godine, rekao je Nebojša Drinić tokom gostovanja na televiziji Vojvodine.

“Srpska vojska u Prvom svjetsku ratu ponosila se najmlađim vojnikom, kasnije narednikom Momčilom Gavrićem. Imao je osam godina kada je stupio u vojsku, doživio je 87 godina. Spomenko Gostić bio je najmlađi borac Vojske Republike Srpske, na žalost, zauvijek je ostao na straži, na braniku Srpske, poginuo je 1993. na ozrenskom ratištu.

Njegov podvig i rodoljublje ostaje kao amanet generacijama koje dolaze, da knjigom, učenjem, sjećanjem čuvaju i brane Republiku Srpsku”

Na pitanje zbog čega je važno da se djeci priča istorija, Drinić je istakao da je istorija naša odrednica prošlosti ali i put da sagledamo našu sadašnjost kako bismo se nabolje spremili za budućnost

“Djeca, mladi su naša budućnost. I na nas su naši roditelji, bake, deke prenosili priče. Dosta toga nije zapisano, nije izučavano u školama. Mnogobrojni su razlozi. Ali danas, pored svih stručnjaka koje imamo, razvoja tehnike i tehnologije, mogućnosti su ogromne da se znanje prenese i učini i zanimljivim za najmlađi uzrast.

Djeca prvenestveno moraju spoznati da su istororija i srpski jezik dva najznačajnija predmeta koja se uče. Treba stvoriti svijest o tome. Nažalost, mnogi danas stariji nemaju tu svijet. To je naša zadaća i zadatak nas odraslih”

Dodao je i kako se u Vovodini od ove godine u udžbenike uvrstila i ova bitka ali i novija istorija srpskog naroda. To je ono što bismo trebali i mi u Srpskoj da uradimo, istakao je Drinić

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić posebno je pozdravio predstavnika iz Republike Srpske, naglasivši odličnu sardnju sa predstavnicima grada Banja Luka.

Mladi tim koji vodi grad Banjaluku, čini zaista dosta na razvoju grada ali i razumije važnost održavanja prijateljskih odnosa sa Srbijom i Novim Sadom.

“Narodni poslnik Nebojša Drinić, koji je danas sa nama, uveliko doprinosi da se na ekonomskom, privrednom  i kulturnom nivou, naša dva grada svrsishodno podržavaju. Važno je da našoj djeci prenesemo ono što se zaista dogovodilo na našim prostorima”, poručio je gradonačelnik Novog Sada, Milan Đurić

Nezaobilazna tema bila je i bratska saradnja dva grada – Novog Sada i Banja Luke.

“Mi zajedno, godinama iza nas, proslavljamo sve važne datume, važne manifestacije, događaje ili jubileje. Rado se odazovemo svakom pozivu iz Novog Sada a i kod nas su predstavnici iz Novog Sada rado viđeni i česti gosti.

To govori da se zaista možemo pohvaliti jednom bratskom i prijateljskom iskrenom saradnjom. Dan grada, srpskog jedinstva i druge datume bitne za Banja Luku i Novi Sad. Važno je da ostvarimo što bolju poslovnu saradnju. “

Svakako da postoji još prostora da se ta saradnja podigne na viši nivo u korist stanovnika oba grada. Važno je da održavamo kontinuitet saradnje, na čemu ćemo raditi i u budućnosti, rekao je Drinić.

Drinić je najavio da bi trebalo i u Banjaluci organizovati ovaj vid Javnog časa.

Gostovanje na televiziji Vojvodina narodnog poslanika Nebojše Drinića pogledajte u videu


SFERAMEDIJA

PRATITE NAS I NA ISNTAGRAMU @SFERAMEDIJA

FACEBOOK @SFERAMEDIJA


Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *