Nova metoda liječenja na Dedinju
Ovakav način liječenja više odgovara pacijentima zbog bržeg oporavka i manjih komplikacija poslije operacije
Intervencije na krvnim sudovima u mozgu na pacijentima u budnom stanju urađene su prvi put na Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje. Na ovaj način, pacijentima sa tim oboljenjem omogućena je još jedna metoda liječenja.
Pacijenti se nakon operacije zadržavaju u bolnici dva dana, a cilj metode je, kako je objasnio prof. dr Slobodan Ćulafić, da se zatvore aneurizme i da se zaustavi krvarenje.
On je objasnio da se intervencija radi kroz preponsku arteriju i onda se uz pomoć kratera ili mikro kratera dođe do krvnog suda na vratu, kičmene moždine ili na mozgu.
– Simptomi koji se javljaju pacijentima sa aneurizmom i drugim oboljenjima su glavobolje, smetnje s vidom, duple slike, padanje kapaka, smetnje sa gutanjem – naveo je Ćulafić.
On je dodao i da se 99 odsto pacijenata operiše u budnom stanju, sem onih koji su imali krvarenje ili moždani udar.
Nova metoda i njene prednosti?
Maja Nešković, šef neurološke službe, kaže da nova metoda više odgovara pacijentima zbog bržeg oporavka i manjih komplikacija nakon operacije.
– Operacije koje su juče urađene su prošle dobro, sa neurološke strane pacijenti su odlično, nemaju nikakve tegobe, nadamo se da će sutra biti otpušteni – rekla je Nešković.
Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Milovan Bojić rekao je da su do sada karotidna oboljenja liječena tako što je bilo moguće jednim dijelom ući u lobanju, odnosno mozak, a zahvaljujući novoj metodi pristupačni su svi delovi mozga.
Pacijenti zadovoljni novom metodom
Sofka Jovanović, jedna od operisanih pacijenata, kaže za Tanjug da se poslije operacije aneurizme oseća dobro i da će se već sutra kad se vrati kući vratiti svojim aktivnostima.
– Operisana sam juče, lijepo se oporavljam, a imam i logopeda koji mi pomaže da povratim govor, jer sporo govorim poslije operacije – kaže Jovanović.
Izvor: telegraf.rs