Sferamedija

OHR: Ne možete NVO zakonom proglasiti stranim agentima

smit-sfera-medija-sfera-novosti

Ured visokog predstavnika za BiH (OHR) zatražio je u ponedjeljak od vlade Republike Srpske da povuče nacrt zakona o kojim se nevladine organizacije planiraju proglasiti stranim agentima dok je predsjednik enitetskog parlamenta sam najavio kako će iz procedure povući prijedlog još jednog zakona koji je sporan.

 

Za utorak je zakazana sjednica parlamenta RS, a najavljena je rasprava o prijedlozima zakona kojima se uvodi striktni nadzor nad radom nevladinih udruga u tom entitetu, posebice onih koji primaju donacije iz stranih država, kao i o državnoj imovini, oko čega se vlasti predvođene Miloradom Dodikom već mjesecima sukobljavaju s OHR-om ali i Ustavnim sudom BiH.

OHR je u ponedjeljak u reagirao izjavom u kojoj se upozorava kako nacrt “zakona o posebnom registru i javnom radu neprofitnih organizacija” ima za cilj ušutkati i zastrašiti organizacije civilnog društva, suzbiti slobodu udruživanja i izražavanja, te ugroziti politički pluralizam.

“Ovakvom zakonu nema mjesta u demokratskom društvu i mora biti povučen”, stoji u reakciji OHR-a na najavu parlamentarne rasprave o zakonu, čiji je nacrt ranije osudilo Izaslanstvo EU u BiH opisavši ga korakom unatrag na putu europskih integracija.

Na nacrt je reagiralo i veleposlanstvo SAD u BiH, uz konstataciju kako Dodikova vlast poseže za isti mehanizmima kao i Rusija u nastojanju da uguši svaku kritiku na svoj račun, u što spada i ranije doneseni zakon o kriminalizaciji klevete.

Parlament RS, u kojemu koalicija koju kontrolora Dodik ima prevlast, u utorak je trebao raspravljati i novom zakonu o nepokretnostima odnosno državnoj imovini, po kojemu bi ona koja je na teritoriju tog entiteta, a ranije je bila vlasništvo bivše SR BiH odnosno Republike BiH, bila upisana kao vlasništvo RS.

Vlasti RS već su u dva navrata donosile zakon kojim se pokušala razvlastiti država i njene nepokretnosti upisati na entitet, no u oba slučaja reagirali su OHR i Ustavni sud BiH poništavajući te zakone.

U toj igri u RS-u su planirali ponovo donijeti zakon identičan ranije osporenima, no u ponedjeljak je predsjednik njihovog parlamenta Nenad Stevandić izjavio kako se o tome na predstojećoj sjednici ipak neće raspravljati jer je potrebno provesti “dodatne konzultacije”.

Ukoliko bi bio donesen isti zakon kakav je ranije stavio izvan snage OHR, a proglasio ga neustavnim Ustavni sud BiH, oni koju su ga izglasali i proglasili suočili bi se s mogućnošću kaznenog progona kao što je do sada slučaj s Dodikom, koji će morati na suđenje zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, za što mu prijeti kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz što ide i zabrana obnašanja političkih dužnosti.

Fenix-magazin/MV/Hina

 

SFERAMEDIJA

 

FACEBOOK @SFERAMEDIJA

INSTAGRAM @SFERAMEDIJA

 

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Објава коју дели Sfera Medija (@sferamedija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *