Sferamedija

Spriječen šverc robe težak 17,2 miliona

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u Carinskoj ispostavi Šamac spriječili su da se u BiH prokrijumčari 18.000 kg krompira, a koji se nalazio u kamionu u kome je bilo prijavljeno da se nalazi crveni luk.

 

Ovakav pokušaj šverca, nažalost, nije ništa novo za BiH, a zvanični podaci govore da je od 1. januara do 30. septembra ove godine po ovom osnovu oduzeta roba u vrijednosti od 17,2 miliona KM, a krijumčari su preko bh. granica pokušali nelegalno prenijeti od duvana i auto-dijelova, pa sve do kokaina.

Kada je riječ o akciji u Šamcu, iz UIO BiH naveli su da je uvoznik prijavio za uvozno carinjenje pošiljku crvenog luka u količini od 23.000 kg, ali da je tokom pregleda dokumentacije izražena sumnja u vrstu i količinu robe, nakon čega su krenuli u detaljan pregled pošiljke.

“Utvrđeno je da se pored redovno prijavljene robe u kamionu nalazila i roba za koju nije priložena uvozna carinska dokumentacija. Neprijavljena roba je bila sakrivena na način da je na četiri zadnje palete bio natovaren crveni luk, a u ostatku pošiljke, u dubini tovarnog prostora do kojeg nije moguće pristupiti bez detaljnog istovara, pronađeno je 18 paleta konzumnog krompira, ukupne težine 18.000 kg”, kazali su.

Iz Uprave pretpostavljaju da je zamjena robe izvršena kako se ne bi naplatila uvozna taksa koja se plaća na krompir.

“Prilikom uvoza krompira iz zemalja EU u BiH plaća se dodatna taksa u iznosu od 0,10 KM po kilogramu, koja se prilikom uvoza crvenog luka ne naplaćuje”, piše u saopštenju UIO BiH.

Dodali su da je lice koje je napravilo ovaj prekršaj prihvatilo odgovornost i da mu je izdat prekršajni nalog, a roba trajno oduzeta i biće prodata na javnoj aukciji organizovanoj u Upravi za indirektno oporezivanje.

Iz ove institucije kažu za “Nezavisne novine” da su, pored ove akcije, imali pune ruke posla u 2023. godini.

“U devet mjeseci ove godine službenici UIO su oduzeli raznu robu čija je ukupna vrijednost bila 17,2 miliona KM”, navode iz Uprave, dodajući da je vrlo često slučaj da se određena roba koja se pokušava prokrijumčariti u BiH sakrije unutar, ili ispod neke druge robe.

Najveća zapljena, podsjećaju, bila je u januaru ove godine.

“Tada su službenici UIO spriječili krijumčarenje 52 kg kokaina, čija je vrijednost procijenjena na 10,4 miliona KM, a koji je bio sakriven u pošiljci banana koje su se uvozile u BiH. Nedavno smo imali pokušaj da se uvezu jagnjad u BiH na način da se deklariše uvoz ovaca, a sve kako bi se platile manje uvozne dažbine. Roba se u suštini pokušava prokrijumčariti upravo tako da se određena vrsta robe sakrije unutar ili ispod neke druge robe, za koju je predviđeno plaćanje manjih uvoznih dažbina”, pojašnjavaju iz UIO.

Pored pomenutih slučajeva, službenici Uprave su u toku devet mjeseci ove godine najčešće oduzimali tekstil i tekstilne proizvode, kao i duvan i duvanske prerađevine, te auto-dijelove, mašine i alate, medicinsku, ali i skijašku opremu.

 

SFERAMEDIJA

FACEBOOK @SFERAMEDIJA

 

INSTAGRAM @SFERAMEDIJA

 

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Објава коју дели Sfera Medija (@sferamedija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *